Objave
Je li istinito da je u iranskim zračnim napadima na Izrael uništena stožerna zgrada izraelske obavještajne službe Mossad?
10.07.2025 06:03 AM
60 views

Tijekom lipnja i srpnja ove godine, u brojnim iranskim i svjetskim medijima (https://sepahnews.ir/fa/news/26703/https://www.jahannews.com/report/935734/, https://www.ndtv.com/world-news/mossad-headquarters-hit-in-tel-aviv-claims-iran-israel-denies-8692251, https://generacionoficial.com/iran-confirma-ataque-contra-instalaciones-del-mossad-en-herzliya/), kao i na privatnim profilima osoba na društvenim mrežama (posebice na Tik Toku i X-u) te na video platformi YouTube, počela se širiti fotografija uništene stožerne zgrade izraelske obavještajne službe Mossad u Tel Avivu.

Izvor: korisnički profil na X-u: @Alialla75296069 (https://x.com/Alialla75296069)

Iranska revolucionarna garda (IRGC), putem svoje informativne agencije Sepah News (https://sepahnews.ir/) objavila je dana 17. lipnja 2025. godine priopćenje pod nazivom: „Centar za planiranje terorističkih i zločinačkih operacija režima cionističkog (Mossad) gori u plamenu“ (ir. مرکز طراحی عملیات ترور و شرارت های رژیم صهیونیستی (موساد) در آتش می‌سوزد) (https://sepahnews.ir/fa/news/26703). Prema službenom tumačenju IRGC-a, napad su izveli pripadnici specijaliziranog ogranka zračno-svemirskih snaga IRGC-a korištenjem dalekometnih projektila, pri čemu se navodi da je, osim stožerne zgrade Mossada, napadnuta i uništena zgrada izraelske vojno-obavještajne službe Aman.

Na temelju navedenog priopćenja, nastale su i šire se u medijima i društvenim mrežama (Tik Tok, X, Instagram) umjetno generirane fotografije koje prikazuju navodno stožernu zgradu Mossada u Tel Avivu. Detaljnom analizom slike i uz pomoć alata poput Google Lensa i Chat GPT-a, ustanovljeno je kako se radi o nepostojećem objektu u Izraelu (Mossad se nalazi u zatvorenom vojnom kompleksu Glilot blizu grada Herzliya), a osim toga, sam natpis („Mosad“) koji se nalazi na pročelju zgrade napisan je krivo (točan naziv je „Mossad“ i može se vidjeti na službenim stranicama: https://www.mossad.gov.il/en). Također, iskrivljena slika fizičkih oštećenja, kao i neoštećenog stijega i zastave koja se nalazi na slici, jasno ukazuje na korištenje alata umjetne inteligencije koja često generira nerealne elemente na slikama.

Slijedom navedenoga, zaključujemo kako je predmetna slika lažna i upućuje čitatelje na krive zaključke.

 

Analize navedenog događaja mogu se pronaći i na stranicama sljedećih provjeravatelja:

1.   https://www.newschecker.in/ai-deepfake/ai-generated-visuals-falsely-shared-as-iranian-strike-on-mossad-hq

2.     https://www.boomlive.in/fact-check/viral-video-israel-iran-conflict-attack-blast-mossad-headquarters-tel-aviv-claim-fact-check-28825

 

Ante Batistić

Gallery / Galerija slika
Nema galerije slika / No image Gallery


  

Iznesena stajališta i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije ni Ministarstva kulture i medija. Europska unija i Europska komisija, kao ni Agencija za elektroničke medije ni Ministarstvo kulture i medija ne mogu se držati odgovornima za njih.