Prijeti li „potpuni raspad“ zapadne pomoći Ukrajini nakon što nova administracija u SAD preuzme upravljanje „Ramstein“ formatom?
Dana 10. siječnja u 22:55 sati „Jutarnji list“ je u svom digitalnom izdanju, potpisanom P.T. objavio članak s naslovom: „Kraj Ramsteina? Preko ove skupine Ukrajina je dobila oružje vrijedno 126 milijardi dolara. Sada bi se mogla – ugasiti“. U tekstu se navodi da bi nova administracija u SAD mogla zauzeti drugačiji stav prema pružanju pomoći Ukrajini od strane saveznika u obrani od Ruske agresije te da bi to moglo značiti „i raspad Ramstein grupe, organizacije bez koje bi Ukrajina davnih dana kapitulirala pred brojčano nadmoćnijim protivnikom.“
Ove pesimistične najave su NETOČNE.
Kao što smo u našoj podrobnijoj
Analizi od 30.listopada 2024. već naveli, a što je navedeno i u ovom članku, sastanci održavani u američkoj vojnoj bazi Ramstein (Njemačka) bili su na visokim političkim i vojnim razinama (ministri i načelnici glavnih stožera). Održavani su na inicijativu SAD. Sastanci su dio skupa aktivnosti obuhvaćenih nazivom Kontaktna grupa za obranu Ukrajine (Ukraine Defense Contact Group) koja obuhvaća 57 država (svih 32 saveznica NATO saveza te dodatnih 25 povezanih različitim partnerskim odnosima s NATO savezom ili SAD-om). S obzirom na činjenicu da su članovi Ramstein formata pretpostavljali postojanje mogućnosti da na izborima u SAD održanim u studenom 2024. pobijedi Donald Trump, te da bi moglo doći u pitanje funkcioniranje ovakvog oblika organiziranog djelovanja, dogovoreno je, na razini NATO saveza, osnivanje novog formata pomoći koji ne bi ovisio o mogućim političkim promjenama administracije u SAD. Stoga je program Ramstein formata prenesen na Wiesbaden format (NSATU) u kojem vodeću ulogu od SAD preuzima NATO savez. Može se reći da je misija NSATU nastavak Ramstein formata samo pod vodstvom NATO saveza. Potrebno je naglasiti da je Republika Hrvatska sudjelovala u aktivnostima Ramstein formata.
NATO-ova misija za sigurnosnu pomoć i obuku Ukrajine (NSATU) predstavlja višestrani napor usmjeren na jačanje vojnih kapaciteta Ukrajine i dugoročnu otpornost prema prijetnjama. Osnovana kao strateški okvir potpore u odgovoru na tekuću rusku agresiju, NSATU se temelji na širem NATO-ovom cilju stabilizacije Ukrajine unutar euroatlantskog sigurnosnog prostora, dok osigurava da njezine vojne snage djeluju u skladu s NATO standardima. Glavna operativna baza za ovu misiju nalazi se u Wiesbadenu, Njemačka. NATO ostaje "nepristrana strana u sukobu," osiguravajući da vojna prisutnost ostane izvan teritorija Ukrajine.
Vizija NSATU-a je podržati sposobnost Ukrajine za obranu i poboljšati interoperabilnost s NATO-om. Misija se fokusira na jačanje ukrajinskih snaga kroz sveobuhvatnu obuku, logističku podršku i tehnička unaprjeđenja, bez direktnog sudjelovanja NATO-ovih borbenih snaga na ukrajinskom tlu. Program je osmišljen kako bi Ukrajinu usmjerio na put prema euroatlantskoj integraciji, doprinoseći stabilnosti Ukrajine i šire regije.
NSATU se fokusira na nekoliko ključnih područja:
- Vojna obuka i opskrba opremom: uključuje opremanje Ukrajine suvremenim vojnim resursima kao što su artiljerija, protuzračna obrana i streljivo. NATO osoblje iz savezničkih država pruža obuku za uporabu i održavanje ove napredne opreme.
- Operativno planiranje i obavještajna potpora: NSATU pruža stratešku podršku kroz planiranje i vježbe koje poboljšavaju ukrajinsku obrambenu strategiju i koordinaciju sa saveznicima.
- Obuka za cyber i hibridnu obranu: Obzirom na prijetnje u području cyber napada i dezinformacija, NSATU nudi specifične programe obuke koji pomažu Ukrajini u učinkovitom suprotstavljanju tim prijetnjama.
- NATO-Ukrajinski Centar za analizu i obuku (JATEC): Ovaj centar pomaže ukrajinskom vojnom osoblju da usvoji NATO standarde u taktikama, operacijama i strategiji, naglašavajući razmjenu iskustava i interoperabilnost u obrambenim protokolima.
Uspostavom novog Wiesbaden formata, te na temelju višegodišnjih bilateralnih sigurnosnih sporazuma s Ukrajinom, neće ni prestati niti će se raspasti pružanje organizirane pomoći Ukrajini u njenoj obrani od Ruske agresije, nego će se ona nastaviti, ali pod drugim nazivom.
Autor:
Izv. prof. dr. sc. Gordan Akrap