Objave
Hoće li časnici OS RH koji bi se pridružili misiji NSATU djelovati na području Ukrajine?
21.10.2024 03:27 PM
160 views

Ne ulazeći u tumačenja i komentare o tome što NSATU jest, s kojim je ciljem osmišljen, kako će te gdje djelovati, iznosimo vjerodostojne činjenice koje treba uzeti u obzir prilikom donošenja odluka. 

Kao što je najavio glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, na summitu NATO saveza u Washingtonu, održanom od 9.-11. srpnja 2024., NATO će osnovati novo zapovjedništvo koje će planirati, koordinirati i organizirati isporuku sigurnosne pomoći koja je Ukrajini potrebna za postizanje pobjede u svojoj borbi kako danas tako i u budućnosti. To je izrijekom navedeno u točci 15 usvojene Deklaracije (na dnu stranice nalazi se prijevod na hrvatski jezik): https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_227678.htm.

U navedenom se tekstu ističu razlozi njegovog usvajanja: pomoć Ukrajini da se sama obrani od postojeće Ruske agresije te odvraćanje Rusije od mogućih budućih agresija.

NATO-ova sigurnosna pomoć i obuka za Ukrajinu (NSATU) sastojat će se od približno 700 članova osoblja iz savezničkih zemalja NATO-a i odabranih partnera. Sjedište NSATU bit će u Wiesbadenu u Njemačkoj, s ključnim logističkim središtima na istočnom krilu Saveza (u Poljskoj i Rumunjskoj). Izrijekom se navodi da će NSATU djelovati na području država Saveznica te da NSATU ne znači pretvorbu postojeće pozicije NATO saveza u aktivnog sudionika u ovom ratnom sukobu nastalom Ruskom agresijom na Ukrajinu.

NSATU će imati fokus na tri glavna područja:

  • nadgledati obuku ukrajinskih oružanih snaga u objektima za obuku u savezničkim zemljama;

  • pružiti potporu dugoročnom razvoju ukrajinskih oružanih snaga;

  • podržati Ukrajinu planiranjem, koordinacijom donacija sa saveznicima i partnerima, prijenosom materijala za sigurnosnu pomoć i popravkom opreme.

Ti napori ne čine NATO stranom u sukobu, već povećavaju potporu ukrajinskoj samoobrani. Korištenjem struktura NATO-a, potpora će biti na čvršćim temeljima, pružit će veću predvidljivost za Kijev i odgovorit će na trenutne i dugoročne potrebe.

NSATU je u razvoju već nekoliko mjeseci i očekuje se da će profunkcionirati u nadolazećim tjednima. 

NSATU je tek jedan od modela na koji saveznici osiguravaju pomoć Ukrajini u njenoj borbi protiv Ruske agresije: 

- Sveobuhvatni paket pomoći (The Comprehensive Assistance Package)

- NSATU,

- Dugoročna sigurnosna pomoć Ukrajini,

- Bilateralni sigurnosne obveze prema Ukrajini.

Više podataka dostupno je na sljedećoj web stranici NATO saveza: https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_37750.htm

Stoga, prema odredbama navedenim u Deklaraciji, postojećim pravilima i zakonskim odredbama, ne postoji mogućnost da pripadnici misije NSATU, bez promjene mandata misije, a za što je potrebna suglasnost svih saveznica NATO saveza, završe na ratom pogođenom području, odnosno u Ukrajini.

 

Dodatak:

Prijevod točke 15. iz usvojene Deklaracije na hrvatski jezik:

"15. Radujemo se susretu s predsjednikom Zelenskim u  NATO-Ukrajina Vijeću. Ponovno potvrđujemo našu nepokolebljivu solidarnost s narodom Ukrajine u herojskoj obrani njihovog naroda, njihove zemlje i naših zajedničkih vrijednosti. Snažna, neovisna i demokratska Ukrajina ključna je za sigurnost i stabilnost euroatlantskog područja. Borba Ukrajine za svoju neovisnost, suverenitet i teritorijalni integritet unutar svojih međunarodno priznatih granica izravno doprinosi euroatlantskoj sigurnosti. Pozdravljamo najave saveznika da Ukrajini daju ključne dodatne sustave protuzračne obrane, kao i druge vojne sposobnosti. Kako bismo pomogli Ukrajini da se danas brani te odvratili rusku agresiju u budućnosti, mi smo:

- Odlučili uspostaviti NATO-ovu sigurnosnu pomoć i obuku za Ukrajinu (NSATU) kako bi se time koordiniralo pružanje vojne opreme i obuke Ukrajini od strane saveznika i partnera. Cilj NSATU je postaviti sigurnosnu pomoć Ukrajini na trajne temelje, osiguravajući pojačanu, predvidljivu i koherentnu potporu. NSATU, koji će djelovati u savezničkim državama, podržavat će samoobranu Ukrajine u skladu s Poveljom UN-a. NSATU neće, prema međunarodnom pravu, učiniti NATO stranom u sukobu. Podržat će transformaciju obrambenih i sigurnosnih snaga Ukrajine, omogućujući njezinu daljnju integraciju s NATO-om."

Gallery / Galerija slika
Nema galerije slika / No image Gallery


  

Iznesena stajališta i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije ni Ministarstva kulture i medija. Europska unija i Europska komisija, kao ni Agencija za elektroničke medije ni Ministarstvo kulture i medija ne mogu se držati odgovornima za njih.